Tjänster


Anpassade transporter

Anpassade transporter

Majvillan utför anpassade transporter åt Göteborgs färdtjänst. Våra gröna personbilar är miljömärkta med dom strängaste kraven för personbilar och drivs med naturgas som är det enda Svanenmärkta drivmedlet. I dagsläget har vi 32 st fordon som kör våra resenärer i Göteborg. Vi kan vid behov utrusta fordon med godkända barnstolar och i tre av våra fordon finns en automatisk hjärtstartare.


Transporter för offentlig sektor och företag

Transporter för offentlig sektor och företag

I dagsläget utför Majvillan och deras partnerföretag transporter åt två län och två kommuner. Vi utför även transporter åt företag och myndigheter efter överenskommelse. Majvillan har flera olika fordonstyper att tillgå och där vi även kan vi erbjuda rullstolstransporter, bårtransporter och trappklättring för godkända rullstolar utomhus.


Utbildning

Utbildning

Majvillan anlitar Majvallen som är certifierad av Svensk kollektivtrafik för att utbilda färdtjänstförare och håller utbildningar i A och C delen. Dom utbildar även förare att hantera trappklättring samt hjärt och lungräddning.

Nyheter

Uppdatering

Vår hemsidan är nu uppdaterad med ny design.
2019-10-29

Jobba hos oss

Vill du köra för oss?

Just nu söker vi färdtjänstförare för fasta pass i Göteborg med omnejd. Kraven för att jobba hos oss är att man innehar taxiförarlegitimation och behärskar det svenska språket i tal och skrift. Om man har tidigare erfarenhet av transport eller service/vårdyrken så är det ett plus. Om det här låter intressant så tveka inte att söka jobb idag!

Ansök förartjänst idag!


Bli åkare hos oss

Majvillan Transport erbjuder uppdrag till taxiåkerier. Uppdragen är transporter på fasta pass åt kommun och landsting. Det innebär att åkeriet är betalt från passtart till passlut. Fordonen har en garanterad volym varje år. Ramtider för passen är oftast vardagar under dagtid mellan kl. 06:00-18:00, 8 timmar eller längre. Trafiken utförs med personbilar som kan köpas färdigutrustade av Majvillan eller så kan åkerier använda egna fordon förutsatt att fordonen uppfyller kraven för transporten. Förare skall vara godkända för aktuellt avtal eller genomgå utbildning som tillhandahålls av Majvillan.

För att bli åkare hos oss krävs:

check Trafiktillstånd för taxitrafik.

check 6 månaders erfarenhet av taxi eller vårderfarenhet.

check Ordnad ekonomi och inga anmärkningar hos kronofogden.

Ansök idag!

Vill du veta mer är du självklart välkommen att kontakta oss.

Kontakta oss

Få information om vem du ska kontakta här!


Vad personen jobbar med Email Namn
Drift-schema: maja@majvillantransport.com

suzan@majvillantransport.com

sally.geagea@majvallen.se

Maja Gustavsson
Suzan Chehade
Sally Geagea
Löner: carina.sutt@majvallen.se

Carina Sutt
Fordonsansvarig/verkstad: dariush.khadem@majvallen.se

Dariush Khadem
Dispens, yrkesmässigt och register: veronica@majvillantransport.com

Veronica Lantto
Allvarliga/icke besvarade frågor: farid.pooyan@majvallen.se

Farid Pooyan
Kvalité, miljö och allvarliga händelser: peter.olsson@majvallen.se

Peter Olsson
Kommunikation, telefon, taxameter, surfplatta, lånebilar och jour: arzhang.sohrevardi@majvallen.se

suzan@majvillantransport.com

Arzhang Sohrevardi
Suzan Chehade
Ekonomi, avtal, fordonsköp och avräkning: niclas.magnusson@majvallen.se

ilin@majvillantransport.com

olga@majvillantransport.com

Niclas Magnusson
Olga Gidefjord
Ilin Matty

Formulär

Här finns formulär du kan skicka till oss. Vi kollar dessa varje dag.








Visa större karta